CUBO:n ersätter en äldre, större enhet med sämre prestanda. Bytet sker i samband med att det görs en investering i sterilcentralen med byte av bland annat diskmaskiner och autoklaver.
– Det blir vår första leverans till Centrallasarettet i Växjö, men vi har varit där tidigare och haft utbildningar i betydelsen av renvatten och hur ett stabilt flöde av renvatten av rätt kvalitet kan säkras. I sammanhanget kan vi konstatera att PWS har en stor vattenreningsanläggning i Växjö, på kraftvärmeverket. Men i det här fallet väger referenserna från Ljungby än tyngre, säger Lars Wiklund, PWS grundare och VD.
CUBO:n till Centrallasarettet i Växjö monteras och testas vid PWS nya huvudkontor och produktionsanläggning i Falun. Leverans av maskinen, som producerar 300 liter renvatten i timmen, sker i slutet av augusti. Lars Wiklund konstaterar:
– Två av våra tekniker kommer att göra installation, driftsättning och rörjobb i ett svep, det tar cirka en vecka. Vår ambition är alltid att agera så att allt flyter så snabbt och smidigt som möjligt för våra kunder.
Håkan Edvardsson
Reporter.se
Upptäck hur PWS kan optimera renvattenförsörjningen på ditt sjukhus eller vårdinrättning. Från projektering till service – vi erbjuder kompletta lösningar som säkrar hög kvalitet och minskar driftkostnader. Kontakta oss idag för att ta steget mot en mer hållbar och kostnadseffektiv framtid!